Poslední den v roce opět znamená výstup na Smrk. Tentokrát ovšem začínáme na opačné straně hory, než je u nás obvyklé. Parkujeme na okraji Čeladné u zastávky Podolánky, škola. Vycházíme po zelené značce, kterou však záhy opouštíme, abychom se neznačenou lesní cestou dostali k osadě Podolánky. Tady se napojujeme na modrou, která nás přivádí na rozcestí Polana. Měníme značku za červenou a pokračujeme ve stoupání. U chaty Hubertka chvíli odpočíváme a svačíme, načež se přes vedlejší vrchol Smrk J a kolem Psí skály s pamětní deskou Pavla Vyroubala dostáváme na druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd (1276 m n. m.). Tady probíhá již 13. charitativní silvestrovský svařák. Pravidelní návštěvníci těchto stránek o akci už několikrát slyšeli, ale pro náhodné kolemjdoucí jen ve zkratce uvedu, že všichni příchozí dostanou svařené víno, za něž vhodí příspěvek dle svého uvážení do kasičky. Ten pak organizátoři použijí na bohulibé účely (mobilní hospic, canisterapii apod.). Oficiální stránky tohoto ročníku akce najdete zde a dočtete se například, že letos se vybrala rekordní částka téměř 50.000 Kč. Za nás – obyčejné turisty – bych chtěl moc poděkovat všem zvířátkům (včetně Jacka Sparrowa), která se každý rok podílejí na vynesení, svaření a distribuci vína. A i když to možná bude znít trochu divně, vždycky se velmi těším, až mě na vrcholu osloví kráva.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 84
Již tradičně v tomto ročním období probíhá na Slezskoostravském hradě výstava betlémů, tentokrát pod názvem Betlémy z Valašska, což jednoznačně označuje místo původu většiny exponátů (další pak pocházejí například z Lašska či Slovácka). Těch je k vidění několik desítek a kromě klasických figurkových jesliček zde najdete i betlémy reliéfní nebo malované, stejně jako třeba církevní ikony. Dále ještě mohou příchozí zhlédnout výstavu Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu. Kurátorka Krista Balcar s dalšími spolupracovníky tím připomínají, že uplynulo 150 let od návratu rakousko-uherské polární výpravy, která na lodi Admiral Tegetthoff pod vedením Carla Weyprechta a Julia Payera objevila souostroví Země Františka Josefa. Tuto výpravu sponzoroval především hrabě Johann Nepomuk Wilczek, po němž byl pojmenován jeden z ostrovů.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 89
Naše lyžování v posledních letech mělo podobu několikahodinových výjezdů na sjezdovky v okolí Ostravy (Skalka, Vaňkův kopec, Opálená, Malenovice), v mém případě se pak ještě jednalo o vícedenní lyžařské kursy (Severka v Dolní Lomné či Žďárský Potok ve Staré Vsi). Jednoznačně se proto rozhodujeme, že nastal nejvyšší čas naplánovat něco většího. Hned po Štědrém dnu tedy odjíždíme do Rakouska, konkrétně do obce Kals am Großglockner. Jak je patrné z názvu, místo se nachází na dohled nejvyšší rakouské hory a spolu s obcí Matrei in Osttirol tvoří Großglockner Resort Kals–Matrei, který je se 47 km sjezdovek největším lyžařským areálem ve východním Tyrolsku. Ubytováni jsme v části Großdorf, konkrétně v jedné z budov SCOL Sporthotel Großglockner. Nejbližší lanovku tak máme jen přes parkoviště, což znamená, že vyjdeme z hotelu a za pár minut jedeme vzhůru – nemusíme řešit žádné skibusy, odjezdy, návraty apod. Jako výborný nápad se ukazuje polední polévka s pečivem, kterou hotel svým hostům poskytuje – člověk se nají, ale nepřecpe se, a za chvíli může opět na sjezdovku. A komu přeci jen v průběhu odpoledního lyžování vyhládne natolik, že by nepřežil do večeře, má po návratu ze svahu k dispozici studené občerstvení včetně výborných místních uzenin, sýrů, sladkostí a dalších specialit. Snídaně a večeře pak probíhají formou bufetu (včetně alkoholických i nealkoholických nápojů), což je pro ty, kteří dbají na svou postavu, vražedná kombinace ... nicméně my normální si to velmi užíváme. Když se k tomu všemu ještě přidají perfektně upravené sjezdovky, nádherné počasí a minimální počet lyžařů, vážně uvažujeme o tom, že si akci příští rok zopakujeme.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 94
Včera jsme absolvovali „velký“ výlet, tudíž na dnešek plánujeme něco krátkého blízko Ostravy ... abychom třeba nepropásli Ježíška. Parkujeme u fotbalového hřiště v Šilheřovicích a tuto obec celou dobu neopustíme. Po naučné stezce Šilheřovice vcházíme do zámeckého parku a první pamětihodností se tak stává zdejší zámek. Opodál potom stojí kašna a lovecký zámeček s psincem. Procházíme golfovým hřištěm, kolem kříže míříme k osadě Paseky, kde odbočujeme na zelenou značku. Na rozcestí Bažantnice se vracíme na naučnou stezku, která kolem několika pěchotních srubů pokračuje k vyhlídkové věži Juliánka. Odsud je to již jen kousek k výchozímu místu, ale i tak ještě stihneme nasbírat nějaké jmelí.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 101
Přesně po měsíci se opět vydáváme na Lysou horu. V tomto roce se jedná již o moje páté úspěšné dobytí tohoto vrcholu, což je jednoznačně rekord mé turistické kariéry. Vím, že jsou lidé, kteří nasbírají za rok několik stovek návštěv nejvyššího bodu Moravskoslezských Beskyd, ale moje dosavadní maximum byly dva výstupy. Poměrně neobvykle začínáme v Krásné u hasičské zbrojnice. Z této strany moc lidí nechodí a když navíc připočteme nepříliš hezké počasí, za celou dobu potkáváme pouze pár turistů. Míříme vzhůru po žluté značce, která nás přivádí až na vrchol. Obědváme v Bezručově chatě, načež začínáme sestupovat. Ze žluté ještě krátce odbočujeme k památníku letecké havárie Vlastimila Zaydlara a také na vrchol Malchor. Poté se už stejnou trasou vracíme dolů.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 97
Pomalu nám začínají vánoční prázdniny, což znamená spoustu nadcházejících aktivit. Jako první volíme návštěvu Slezského zemského musea v Opavě, konkrétně jeho Historické výstavní budovy. Ta zahrnuje dvě expozice ve třech patrech. V části Příroda Slezska se celkem pochopitelně mohou návštěvníci setkat s množstvím živočichů nejmenší historické země naší republiky. Některá zvířata jsou poměrně běžná, o jiných ani netušíme, že bychom je u nás mohli zahlédnout. Kromě toho zde najdete také botanické oddělení či zkameněliny. Encyklopedie Slezska potom představuje Slezsko jako specifický region a můžete si tak zde prohlédnout spoustu historických nálezů, archeologických vykopávek, předměty vztahující se ke kultuře, hornictví, válce i běžnému životu obyčejných lidí. Z aktuálních výstav zaujme představení sochaře, medailéra a heraldika Mikuláše Rutkovského. Následně se přesouváme na vánoční trhy na Dolním i Horním náměstí a vše zakončujeme v kavárně/cukrárně Dolce Vita.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 100
Po dvou koncertech dnes následuje další kulturní zážitek. Tentokrát se jedná o módní přehlídku s bohatým doprovodným programem. Akce se koná v ostravské galerii současného umění Plato, ovšem pořadateli jsou žáci a žákyně Střední umělecké školy, Ostrava. Jak už bylo naznačeno, zlatým hřebem večera se bezpochyby stala módní přehlídka originálních oděvů, které vytvořili především žáci školy, ale zapojily se i renomované ateliéry či galerie (Na Tvrzi, PAPE). Kromě rozhovorů s některými autory předváděných kolekcí na příchozí v průběhu odpoledne a večera čekaly i přednášky o módě (Lada Vyvialová – Fashion Matters, Šárka Šrámková Žižková – Modeling v praxi), řada hudebních vystoupení (Uneducated young minds, Duo Henzl & Kozubík, FOOLS, Delfíni v brnění), workshopy (výroba vánočních přání) a nechyběly ani prodejní stánky s oblečením, módními doplňky a dalším sortimentem. Akce byla pochopitelně přístupná široké veřejnosti a zúčastnily se jí tak stovky návštěvníků. A nejen kvůli tomu ji lze rozhodně hodnotit jako velmi vydařenou.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 110
Po týdnu se vydáváme v podstatě na další koncert, i když tento je poměrně neobvyklý. Jak už vyplývá z názvu článku, jedná se o zpěv vánočních koled a akce probíhá v zahradě ostravské Vily Grossmann. Protagonisty jsou žáci a žákyně Základní umělecké školy Leoše Janáčka, konkrétně pěvecké třídy Adama Grygara, který se zároveň ujal doprovodu na klávesy. Na housle hrála Daniela Grygarová a aby těch Grygarů nebylo málo, tak Elen Grygarová předvedla několik pěveckých sólových výstupů, a to včetně ne zcela vánoční písně Hallelujah. Jinak zněly nejen klasické koledy, ale také modernější skladby – ať už přímo vánoční, nebo alespoň zimní. Návštěvníci si tak mohli vyslechnout (a případně i zazpívat) například Půjdem spolu do Betléma, Tichá noc, Vánoce, Vánoce přicházejí, Bílé Vánoce, Tři oříšky nebo All I Want for Christmas Is You. Kromě hudebního zážitku bylo k dispozici také něco na zahřátí, čehož mnozí příchozí bohatě využívali.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 103
Populární dvojice (nejen) zpěváků Jiří Krhut a Štěpán Kozub před nedávnem vydala své druhé společné album Přeježděný vztah, a proto nastal nejvyšší čas na jeho pokřtění. Akce se koná v Gongu v ostravských Dolních Vítkovicích a pro velký zájem se nakonec k dnešnímu křtu přidal ještě zítřejší druhý koncert. Ke Krhutovi s Kozubem neodmyslitelně patří zpěvačka Barbara Kanyzová, doprovodnou skupinu potom tvořili Pavel Sotoniak (klávesy), Rudy Horvat (elektrická kytara), Matěj Drabina (bicí) a Marek Zeman (basová kytara). Jako hosté vystoupili Anna Sauce (violoncello) a Michal Mihok (akordeon), kmotrem alba se stal Petr Malásek. Během večera se pravidelně střídaly nové písně se skladbami z oceňovaného debutového alba Prásknu bičem, tudíž zazněly všechny známé hity.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 97
Hledáte-li nenáročný a nepříliš dlouhý výlet v Beskydech, nabízí se Travný. Auto necháváme u kostela sv. Jana Nepomuckého v Pražmě a autobusem se přesouváme do osady Visalaje (pomezí Krásné a Morávky). Zvolna stoupáme po zelené značce na rozcestí Plato, kde si dopřáváme odpočinek i svačinu. Neznačenou* lesní cestou pokračujeme až na pátý nejvyšší beskydský vrchol Travný (1203 m), tedy bavíme-li se o hlavních vrcholech. Kdybychom počítali i vrcholy vedlejší, klesl by až na místo sedmé. Následuje další občerstvení, načež se vydáváme na sestup. Přes hřbet Kozlanka scházíme k rozcestí Na Přelači, na němž se napojujeme na modrou značku, která míří zpět do Pražma.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 106
Stejně jako v minulosti se i letos několikrát v průběhu prosince vydáváme na akci Ostravské Vánoce, tedy na klasické (před)vánoční trhy. Hlavní program se tradičně odehrává na Masarykově náměstí (koncerty, stánky s občerstvením i s jiným sortimentem, ruské kolo, přednášky, kvíz, fotokoutek, divadlo pro děti), blízké Jiráskovo náměstí je pak věnováno především dětem (kolotoč, Ježíškova pošta, betlém, herní prvky, preventivní programy, divadelní představení, ukázky řemesel či několik stánků), na Prokešově náměstí před Novou radnicí se zpívají koledy a nesmí pochopitelně chybět ani oblíbené kluziště na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Za prohlídku určitě stojí i katedrála Božského Spasitele s pohyblivým betlémem. Během svých návštěv si užíváme nejen hudbu, horké nápoje či občerstvení, ale především setkání s kamarády. Prostě předvánoční čas je přesně takový, jaký si ho uděláte – tedy v našem případě úžasný ... a vůbec nechápeme lidi, kteří v tomto období zažívají stres.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 103
Po předloňské adventní Vídni a loňském Krakově jsme si letos většinově odhlasovali Budapešť. Do hotelu Mercure Budapest Korona přijíždíme v pátek až ve večerních hodinách, nicméně ani to nezabrání některým z nás v návštěvě vánočních trhů na Vörösmartyho náměstí. Cestou po Vácké (či Vacovské) ulici večeříme tradiční maďarské langoše, na samotných trzích se potom zahříváme horkými nápoji. V sobotu po snídani nejdříve míříme do nejznámější budapešťské tržnice Nagycsarnok, kde naleznete zeleninu, ovoce, koření, maso, ryby, uzeniny, sýry, alkohol, čokoládu, suvenýry, restaurace... Poté už vyrážíme s průvodcem na prohlídku nejznámějších pamětihodností – vidíme tak postupně náměstí Hrdinů (pomník a Museum krásného umění), areál Budínského hradu (Széchényiho národní knihovna, Královská jezdecká škola, Matyášova fontána či Sándorův palác), Matyášův chrám, Rybářskou baštu nebo budovu parlamentu. Končíme u baziliky sv. Štěpána, která umožňuje výstup na vyhlídkovou věž, což si pochopitelně nemůžeme nechat ujít. Následně si na přilehlých trzích dopřáváme pozdní oběd. Z nedalekého ruského kola pozorujeme západ slunce a pomalou procházkou se vracíme k hotelu. Všichni společně potom odcházíme na večeři do jedné z typických maďarských restaurací Százéves Étterem. S jídlem, nápoji i cikánskou hudbou jsme spokojeni, ale bohužel na obsluze je až příliš vidět, že je zde vše zaměřené na to, aby se hostů co nejdříve zbavili a mohli jejich místa rychle obsadit dalšími platícími konzumenty. Prostě moc neposedíte a nepopovídáte si, což vzápětí napravujeme v hotelové vinárně.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 109
V ostravském Hudebním bazaru dnes probíhá koncert opavské kapely Expedice Apalucha. Skupina ve složení Jura Bosák (zpěv), Patrik Kuběj (kytara), Jiří Pater (basová kytara) a Václav Žůrek (bicí) se právě tady rozhodla veřejnosti představit své nové album Zpomal, páve! Jedná se o první desku bez zakládajícího člena Tomáše Havránka (foukací harmonika, akustická kytara), který kapelu z osobních důvodů loni opustil. Kromě nových písní si návštěvníci mohou samozřejmě poslechnout i starší osvědčené hity. Představeny jsou také nové propagační předměty ... tedy aby tomu rozuměla i mladší generace ... je představen také nový merch. Jako velmi povedené hodnotí příchozí tričko s motivem z aktuálního alba, tedy páva s názvem poslední písně. Jedná se o skladbu Gratuluju, která sice uzavírá toto album, ale poprvé vyšla již před více než dvaceti lety na desce Demo. Příjemný večer si velmi užíváme a jak se shodujeme s jedním z návštěvníků – Kabáti v Ostravar Aréně zhruba před měsícem byli skvělí, ale čím jsme starší, tím více máme rádi tyto komorní akce pro pár desítek lidí.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 107
Meat Design je zavedenou ostravskou akcí, která by se jednoduše dala nazvat výstavou, anebo – slovy pořadatelů – mezinárodním prodejním festivalem designu. Letos se tato třídenní přehlídka poprvé uskutečnila v opravené (a stále ještě opravované) budově Boutique Business Inkubátor Ostravica. Lze tak důvodně předpokládat, že mnozí návštěvníci sem zavítali právě proto, aby si připomněli, jak vlastně tento bývalý obchodní dům uvnitř vypadá (případně jak se jeho interiéry proměnily). Nicméně většina příchozích určitě mířila za designem ... a že se bylo na co dívat. Sklo, keramika, dekorace, svíčky, šperky, modrotisk, bytové doplňky, oblečení, kabelky, tašky, presentace chystané knihovny Černá kostka, k tomu přednášky, workshopy, představení uměleckých škol... Prostě každý si tady mohl najít to svoje. A protože se jedná o prodejní festival, spousta lidí si odsud odnesla něco praktického, případně něco jen tak na památku nebo na okrasu.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 140
Další letošní návštěvu Lysé hory zahajujeme na parkovišti u hotelu Rajská bouda v Malenovicích. Vycházíme až po obědě, tedy na své poměry velmi pozdě — doufáme totiž, že na vrcholu bude možné pozorovat západ slunce. Po žluté turistické značce stoupáme kolem studánky U Korýtka a hostince U Veličků k přírodní památce Ondrášovy díry. Na rozcestí Lukšinec se napojujeme na červenou, která neomylně míří na nejvyšší bod Moravskoslezských Beskyd. Protože do samotného západu máme ještě chvíli čas, občerstvujeme se v jedné ze zdejších chat. Poté už s dalšími přibližně třiceti turisty pozorujeme slunce mizející někde za vrcholem Kněhyně. Spektakulární divadlo končí, tudíž se bez zbytečného otálení vydáváme na zpáteční cestu. Sestupujeme po žluté na rozcestí Malchor a dále po modré kolem mohyly Ivančena do Malenovic.
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 109