Prohlídka Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, což je technická památka, kde jsou v jednom areálu vysoké pece, důl, koksovna a další provozy.

     Tradiční akce na Slezskoostravském hradě, která jako obvykle obnášela: projít hradní areál, něco sníst, něco vypít, podívat se na program, něco sníst, něco vypít, ...

     Návštěva Valašského musea v přírodě (známého jako skansen) v Rožnově pod Radhoštěm. Tento areál se skládá ze tří částí (Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina) a je zajímavý už sám o sobě, ale tentokrát zde ještě navíc vzhledem k svátku sv. Václava probíhal jarmark.

     Návštěva areálu bývalého ostravského dolu Hlubina, který spolu s přilehlými vysokými pecemi a koksovnou tvoří jedinečnou technickou památku.

     Již třetí rok po sobě jsem navštívil Prahu jako dozor při týdenní kulturně-poznávací exkursi chovanců našeho ústavu.

     Desetidenní přechod dvou rumunských pohoří – Vilcan (Medvědí hory) a Retezat (Jezernaté hory). Vše se uskutečnilo pod taktovkou cestovní kanceláře Alpina. Jednalo se o přechod tzv. natěžko, tedy bez podpory autobusu, což znamenalo, že veškeré potřebné věci jsme si museli nést celou dobu s sebou na zádech. A to především v prvních dnech, než jsme si trochu zvykli a snědli nějaké ty zásoby, nebylo nic příjemného ... Naštěstí nádherné trasy a výhledy převážily drobné problémy typu otlačených ramen či dvoudenního nedostatku vody k osobní hygieně.

     Několikadenní dovolená na chatě ve Slezských Rudolticích, odkud jsme vyráželi na různé výlety.

     Cyklovýlet za dřevěnými kostely v okolí Ostravy – trasa vedla přes Hrabovou, Paskov, Řepiště, Sedliště, Lískovec a zpět přes Paskov.

     Cyklovýlet, jehož cílem byla zřícenina hradu Hukvaldy. Trasa vedla přes Novou Bělou, Krmelín, Brušperk a Fryčovice, zpět jsme se vraceli přes Fryčovice, Brušperk, Starou Ves nad Ondřejnicí a Jistebník.

     Letos jsme se rozhodli strávit část dovolené na kolech, a to v okolí Břeclavi. Jednak je v okolí spousta krásných míst k vidění a jednak se kolem Břeclavi rozkládá celkem rovina (jenom nesmí část vaší trasy vést například z Mikulova do Pavlova, jenomže to jsme zjistili až po tom vražedném stoupání za Mikulovem). Ubytováni jsme byli v kempu Apollo nedaleko Lednice, odkud jsme vyráželi na jednotlivé vyjížďky.

     Víkendový zájezd zaměstnanců našeho ústavu především za kulturou.

     Návštěva areálu Miniuni v Ostravě, což jsou modely známých staveb převážně z naší republiky a Evropy, ale i odjinud. Když je vyfotíte ze správné vzdálenosti a úhlu, mnohdy ani nejde poznat, že se nejedná o skutečnou stavbu ...

     Tradiční sjíždění řeky Moravice, která je za normálních podmínek nesjízdná, ale cca jedenkrát za měsíc či za dva se upouští voda z Kružberku, a potom se mohou vodáci dosyta vyřádit ...

     Další návštěva Českých Budějovic. Tentokrát jsme kromě obligátní procházky městem zvládli navštívit i Třeboň a zámek Červená Lhota.

     Výlet z Nýdku na Velkou Čantoryji, což je hora ve Slezských Beskydech na hranici s Polskem. Na vrcholu (995 m. n. m.) se nachází rozhledna, stánek s občerstvením a na tuto roční dobu také ještě místy docela silná sněhová pokrývka.