Navzdory našim zvyklostem zařazujeme tento rok během letních prázdnin už třetí dovolenou, i když poněkud kratší. Již po několikáté vyrážíme s osvědčenou cestovní kanceláří Alpina, nicméně si odbýváme premiéru v podobě cyklistického zájezdu. Naším cílem jsou polské Bieszczady nedaleko hranic se Slovenskem a Ukrajinou. V této oblasti téměř žádné cyklisty nepotkáte, což nám samozřejmě vyhovuje mnohem více než některá naše přelidněná pohoří či jiné lokality. Spolu s námi, tedy šestnácti cyklisty, v autobuse cestují i pěší turisté, které pochopitelně čeká poněkud odlišný program.

 Po noční cestě vystupujeme v obci Komańcza, snídáme a vyjíždíme po červené turistické značce. Tu zanedlouho opouštíme, ale u řeky Osławy se na ni opět napojujeme. Za chvíli máme před sebou první ze čtyř slibovaných brodů. Řeka je po několika silných deštích pořádně rozvodněná, tudíž rádi využíváme možnost se jí vyhnout po bývalém železničním mostě. Po pár stech metrech se nám však řeka staví do cesty znova a tady už žádný most není. Do prudce tekoucí vody si s kolem netroufáme, a tak se s těžkým srdcem vracíme zpět do výchozího místa. Volíme náhradní řešení po cyklotrase Główny Karpacki Szlak Rowerowy až do osady Wola Michowa. Ve stylové restauraci Latarnia Wagabundy doplňujeme tekutiny, obdivujeme nedaleký dřevěný kostel Matky Boží Čenstochovské a poté odbočujeme po žluté až k vrcholu Balnica na hranicích se Slovenskem. Nachází se zde rovněž stanice úzkokolejné železnice, která slouží jako turistická atrakce. Téměř dva kilometry pokračujeme přímo po železničním náspu, načež míříme přes Solinku, Roztoki Górne, Lisznu a Majdan do Cisny. Tady si dopřáváme oběd a znova opouštíme pohodlí asfaltové cesty na Leśny Szlak Rowerowy Fereczata. Přes Kalnicu a Smerek přijíždíme do Wetliny, kde máme U Rumcajsa zajištěno ubytování.

 V pátek začínáme po cyklotrase Kalnica–Widełki přes Smerek do Kalnice. Údolím řeky Wetlina se přes Jaworzec a Ług dostáváme na Główny Karpacki Szlak Rowerowy, který v sedle Szczycisko opouštíme. Úbočím několika hor přijíždíme na vrchol Ryli nad bývalou osadu Krywe. Delší dobu odpočíváme a po červené sjíždíme do Zatwarnicy. Načerpáme energii, chvíli se ještě držíme červené, ale poté úbočím hory Magurka přijíždíme do Nasiczne. Následuje opět asfaltový úsek do Brzegi Górne a náročné stoupání do sedla Wyżna následované dlouhým sjezdem do Wetliny.

 

Ranní pavučina

 

Bývalý železniční most přes řeku Osławu – Komańcza

 

Kostel sv. Josefa – Komańcza

 

Restaurace Latarnia Wagabundy – Wola Michowa (Komańcza)

 

Kostel Matky Boží Čenstochovské – Wola Michowa (Komańcza)

 

Kostel Matky Boží Čenstochovské – Wola Michowa (Komańcza)

 

Železniční stanice Balnica – Komańcza

 

Úzkokolejná železnice – Balnica (Komańcza)

 

Hořec tolitovitý

 

Kostel Božího milosrdenství – Wetlina (Cisna)

 

Kaple u kostela Božího milosrdenství – Wetlina (Cisna)

 

Výhled z vrcholu Ryli na bývalou osadu Krywe – Lutowiska

 

Kostel Dobrého pastýře – Zatwarnica (Lutowiska)

 

Výškový profil trasy – čtvrtek

 

Výškový profil trasy – pátek