Po loňské přestávce se v rámci velmi populárního turistického kursu opět vracíme na jedno z nejhezčích slovenských pohoří, kterým je bezpochyby Malá Fatra. Vlakem přijíždíme do Žiliny a po následném přestupu do vlakové stanice Nezbudská Lúčka-Strečno. Poté se už 27 turistů a turistek nechává vést červenou značkou. U zříceniny Starého hradu si dopřáváme krátký odpočinek, načež pokračujeme poměrně náročným stoupáním na vrchol Plešel. Cestou nás překvapují holé stráně v místech, kde se v minulých letech nacházel hluboký les. Dnešní cíl představuje chata Pod Suchým – naše nocležiště. 

 Ráno zahajujeme ostrým výstupem na Javorinu. Následuje rovinatější úsek a opětovně prudký kopec Suchý (1468 m n. m.). Tím se dostáváme na hlavní malofatranský hřeben, čímž se nám otevírají výhledy nejen na další vrcholy, ale i do údolí (např. na Žilinu). Pokračujeme přes vrcholy Biele skaly, Stratenec a Priehyb až na Malý Kriváň (1671 m n. m.). Tady se odměňujeme delší přestávkou na oběd a poté scházíme pod Koniarky. Poslední dnešní stoupání nás přes Pekelník přivádí na nejvyšší vrchol Malé Fatry, tedy Veľký Kriváň (1709 m n. m.). Sestupujeme do Snilovského sedla, odkud odbočujeme po zelené k chatě Pod Chlebom.

 Další den přesně v okamžiku našeho odchodu začíná docela silně pršet, což brzy prověřuje kvalitu vybavení jednotlivých účastníků. Po žluté stoupáme zpět na hřeben, na který se napojujeme v sedle Za Hromovým. Po červené přes jižní a severní vrchol Steny a následně Poludňový grúň přicházíme na úpatí Stohu (déšť ustává), který obcházíme po žluté. Letos se vzhledem k množství bláta a především popadaných stromů jedná o poměrně náročný úsek. V sedle Medziholie měníme značku za modrou. Ta nás přivádí do sedla Medzirozsutce. Sestupujeme Hornými a Dolnými dierami (známé jako Jánošíkove diery) až na rozcestí Biely potok. Poté nás čeká závěrečný úsek do centra Terchové, odkud odjíždíme autobusem do Žiliny a vlakem do Ostravy.

P. S. Celou fotogalerii naleznete zde.

 

Malotraktor v obci Nezbudská Lúčka

 

Starý hrad

 

Růže šípková

 

Výhled z vrcholu Suchý na Žilinu

 

Vrchol Suchý

 

Biele skaly

 

Hořec Clusiův

 

Výhled z úbočí Malého Kriváně na Stratenec, Biele skaly a Suchý (zprava)

 

Malý Kriváň

 

Tradiční sníh na Malém Kriváni

 

Když to nedopadne...

 

Výhled z Veľkého Kriváne na Chleb, Hromové a Steny (zprava), vzadu Stoh a Veľký Rozsutec

 

Veľký Kriváň

 

Steny – južný vrchol

 

Veľký Rozsutec ze sedla Medziholie

 

Horné diery

 

Horné diery

 

Výškový profil trasy – středa

 

Výškový profil trasy – čtvrtek

 

Výškový profil trasy – pátek