Pokračujeme v poznávání vzdálených koutů naší republiky a pro letošní cyklodovolenou si vybíráme severní Čechy. Ubytování volíme ve Staré Olešce (část obce Huntířov nedaleko Děčína). Na první výlet vyrážíme v neděli. Ze Staré Olešky se přesouváme do Nové Olešky a následně přejíždíme do Srbské Kamenice. Cestou míjíme památník letecké katastrofy v roce 1972, Kavárničku v přírodě (momentálně zavřenou) a Venkovské zemědělské museum. V samotné Srbské Kamenici si nemůžeme odpustit krátkou odbočku k vyhlídce na jezerem Kriegsloch. U ferraty Kavárnička sice docela závidíme horolezcům, nicméně pokračujeme na kolech přes Všemily do Jetřichovic. Po cyklotrase č. 3076 se vydáváme tzv. Střední cestou vedoucí Jetřichovickými stěnami (konkrétně Haťovým dolem) až na rozcestí Louka na Tokáni. Po 3029 a 3030 se dostáváme k Malé Pravčické bráně, kterou lze směle označit za velmi zdařilou zmenšeninu její známější sestry – a navíc na ni můžete i vylézt. Novou cestou klesáme na č. 21 a zanedlouho ve Vysoké Lípě (část Jetřichovic) obědváme. Sjíždíme k říčce Jetřichovická Bělá, kde nás zaujme Starý Günterův mlýn. My však pokračujeme po 3076 k velmi populárnímu Dolskému mlýnu, v němž se natáčelo několik pohádek. Poté chvíli tlačíme kola, neboť stoupání je příliš kamenité a hlavně prudké. Nicméně zanedlouho opět šlapeme do pedálů a v obci Růžová odbočujeme po stejnojmenné naučné stezce na Pastevní vrch s netradiční rozhlednou. Na okraji obce si ještě prohlížíme bývalý mlýn (nyní pension) a poté již směřujeme přes Bynovec (zámek), Kámen a Novou Olešku zpět.

 Pondělí zahajujeme automobilovým přejezdem do Děčína. Po zaparkování na Labském nábřeží nás cyklostezka č. 2 (EV7, Labská) vede podél řeky Labe přes Horní, Prostřední a Dolní Žleb až na hraniční přechod Děčín / Bad Schandau. Cyklostezka mění jméno na D10, nicméně stále pokračuje po levém břehu Labe. U vlakového nádraží v obci Schöna ji opouštíme a po krátkém prudkém stoupání nás čeká pěší procházka na vyhlídkový vrchol Kaiserkrone (Císařská koruna). Po cyklotrasách SäM a SäM23 směřujeme k České bráně, která nás přivádí zpět na území naší republiky. V děčínské části Maxičky se napojujeme na č. 23 a ve Sněžníku (část Jílového) odbočujeme po 3017A přes Drážďanskou vyhlídku na nejvyšší vrchol Děčínské vrchoviny, tedy Děčínský Sněžník (723 m n. m.). Samotný vrchol je na kolech nepřístupný, bereme tedy zavděk opodál stojící kamennou rozhlednou (718 m n. m.). Ta poskytuje nádherné kruhové výhledy především na blízký Děčín, ale i na vzdálenější Lužické hory nebo Drážďany. Po obědě v místní restauraci klesáme do Sněžníku a po 3017 se tzv. Nosticovou silnicí dostáváme zpět do Děčína.

P. S. Rozhodl jsem se, že poněkud změním postup při tvorbě výškových profilů tras. Dosud jsem používal program Cyklotrasy, nicméně v něm nenaleznete úplně všechny cesty. Navíc se při našich výletech občas pohybujeme i volným terénem a cestu pak musím složitě dokreslovat. Kromě toho se za registraci kompletního programu platí několik tisíc; bez ní lze program sice použít, ale neustále musíte opisovat kód do vyskakovacího okna. Ode dneška tedy budu využívat vlastních záznamů z GPS, což je samozřejmě mnohem přesnější a více odpovídající skutečnosti ... i když profily nebudou tak krásně barevné :-)

 

Zvonička – Nová Oleška (Huntířov)

 

Památník letecké katastrofy – Srbská Kamenice

 

Srbská Kamenice z vyhlídky nad jezerem Kriegsloch

 

Studánka Arba – Srbská Kamenice

 

Střední cesta v Haťovém dole – Jetřichovice

 

Malá Pravčická brána – Jetřichovice

 

Dolský mlýn – Růžová

 

Zvonička – Růžová

 

Výhled z Pastevního vrchu na Růžovský vrch

 

Rozhledna Růženka – Růžová

 

Zámek – Bynovec

 

Pastýřská stěna – Děčín

 

Přívoz – Dolní Žleb (Děčín)

 

Hraniční přechod Děčín / Bad Schandau

 

Hřensko

 

Kaiserkrone (Císařská koruna) – Schöna

 

Drážďanská vyhlídka – Jílové

 

Rozhledna Děčínský Sněžník – Jílové

 

Výhled z Děčínského Sněžníku na Děčín

 

Zámek – Děčín

 

Výškový profil trasy – neděle

 

Výškový profil trasy – pondělí