Na první výlet vycházíme ze Zlatých Hor v úterý po zelené a modré turistické značce k rozcestí Na Vartě. Odsud stoupáme po žluté kolem střediska Maya, až se opět napojíme na modrou, která nás kolem zříceniny hradu Leuchtenštejn a Braunerovy lavičky přivádí k rozhledně na Biskupské kupě (890 m. n. m.). Výhledy sice nejsou dokonalé (opar), ale to nám rozhodně nemůže zkazit náladu. Pod rozhlednou docela dlouho odpočíváme a občerstvujeme se, načež scházíme na rozcestí Pod Rudolfsheimem. Dále pokračujeme po naučné stezce Svatý Roch kolem stejnojmenného pramene k bývalým Petrovým boudám. Neznačenou cestou se úbočím Biskupské kupy dostáváme u Hoffmanovy lavičky na zelenou, po níž se kolem Mnichova kamene a kaple sv. Rocha vracíme zpět do Zlatých Hor.

Ve středu nás nejdříve červená a od vlakového nádraží zelená dovedou do hornického skansenu (fotografie a bližší informace naleznete v samostatném článku). Navzdory vytrvalému dešti se rozhodujeme pokračovat dále – chvíli po žluté a poté neznačenou cestou přicházíme k Černému jezeru, což je vodní nádrž na Černém potoce (a také jméno přírodní památky rozkládající se okolo). Poměrně prudce stoupáme k rozcestí Svatá Anna, z něhož se necháváme vést Zlatohorskou hornickou naučnou stezkou přes zříceninu hradu Edelštejn k sanatoriu Edel. Od něj je to již jen kousek do centra Zlatých Hor.

Čtvrtek máme vyhrazen především k návštěvě Poštovní štoly, což je bývalý důl, kde se těžilo zlato i další kovy. Po prohlídce se vydáváme neznačenou cestou a cyklotrasou č. 6072 ke známému poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné. Po zmíněné cyklotrase scházíme do Heřmanovic a po zelené turistické značce pokračujeme k prameni Osoblahy. Nakonec se stejnou cestou vracíme zpět k Poštovní štole.

 

Cesta pod střediskem Maya

 

Bývalý dům u Braunerovy lavičky

 

Rozhledna na Biskupské kupě

 

Hraniční přechod pod Biskupskou kupou

 

Pramen sv. Rocha

 

Mnichův kámen

 

Kaple sv. Rocha

 

Ruměnice pospolná

 

Náhon – místo, kde voda „teče do kopce“

 

Pcháč oset

 

Černé jezero

 

Zřícenina hradu Edelštejn

 

Vstup do Poštovní štoly

 

Poštovní štola

 

Poštovní štola

 

Alofán (křemičitan hlinitý) v Poštovní štole

 

Jezírko – Poštovní štola

 

Poštovní štola

 

Vstupní chodba – Poštovní štola

 

Kostel Panny Marie Pomocné

 

Posvátná studánka

 

Kostel Panny Marie Pomocné

 

Pramen Osoblahy

 

Výškový profil trasy – úterý

 

Výškový profil trasy – středa

 

Výškový profil trasy – čtvrtek