V pátek nám po prohlídce ruční papírny a zámku ve Velkých Losinách zůstává ještě poměrně dost času, proto se vydáváme na velmi krátký výlet (spíše procházku). Parkujeme u rozcestí Kouty nad Desnou (most, bus) a vycházíme vzhůru po modré turistické značce podél řeky Divoká Desná. Pod Medvědí horou odbočujeme proti proudu Borového potoka a zanedlouho se ocitáme u Borových vodopádů (někdy též vodopády Borového potoka). Po důkladné prohlídce a fotodokumentaci se stejnou cestou vracíme zpět.

V sobotu se nejdříve přesouváme do obce Žulová. Parkujeme na náměstí a po modré začínáme stoupat kolem kostela sv. Josefa a zříceniny hradu Frýdberk na Boží horu. Na jejím vrcholu stojí poutní kostel Panny Marie Bolestné, od něhož se nabízí slušné výhledy na Rychlebské hory. Kolem Borového vrchu a Velkého rybníka přicházíme k vypuštěnému rybníku U Dubu. Měníme značku za zelenou a směřujeme na Smolný vrch s vyhlídkou Venušiny misky. Vracíme se k rybníku U Dubu a pokračujeme do Černé Vody. Po krátkém občerstvení stoupáme ke zřícenině hradu Kaltenštejn. Odsud se necháváme vést červenou k lomu Rampa (Na Rampě), kde se polovina z nás koupe. Po náspu bývalé dráhy se dostáváme k dalšímu lomu Transgranit (koupání druhé poloviny), odkud je to již jen kousek do Žulové.

Poslední den naší dovolené začínáme přesunem ke známému motorestu Skřítek v Sobotíně. Vycházíme po modré přes sedlo Skřítek až k pensionu Rabštejn. Tady si nemůžeme nechat ujít prohlídku nedaleké stejnojmenné zříceniny na vrcholu Zadní skály. V restauraci pensionu obědváme (jídlo je vynikající) a po červené pokračujeme na rozcestí Hvězda. Konečně přichází týden slibovaný déšť, tudíž se chvíli schováváme ve zdejším přístřešku. Zanedlouho však opět svítí slunce a my se po zelené přes Krtinec vracíme na Skřítek.

 

Borové vodopády

 

Borové vodopády

 

Kostel sv. Josefa, kamenná věž pochází z bývalého hradu Frýdberk – Žulová

 

Podzimní les pod Boží horou

 

Kostel Panny Marie Bolestné na Boží hoře

 

Dolní Dvůr – Žulová

 

Velký rybník

 

Venušiny misky

 

Venušiny misky

 

Smolný vrch

 

Rybník U Dubu

 

Kříž nad Černou Vodou

 

Zřícenina hradu Kaltenštejn

 

Zřícenina hradu Kaltenštejn

 

Lom Rampa

 

Kilometrovník na bývalé železniční trati

 

Zřícenina hradu Rabštejn

 

Zadní skály

 

Výhled ze Zadních skal směrem na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku

 

Vrchol Zadních skal

 

Pension Rabštejn

 

Skřítek

 

Výškový profil trasy – sobota

 

Výškový profil trasy – neděle