Po delší době jsme za rozhodli vyrazit za kulturou, a to konkrétně na vernisáž výstavy předního českého fotografa Mgr. Jaroslava Malíka "První večeře Páně 1929 aneb Na tom našem dvoře, všecko to krákoře". Výstava se koná v prostorách ostravské Komorní scény Aréna, průvodním slovem ji uvedli Roman Polášek s Jaroslavem Žilou a francouzskými šansony doprovodila Sylvie Bee.

Vznik vystavených fotografií byl poněkud netypický, s čímž nás nejlépe seznámí sám autor: "Negativy našel kamarád, který vyklízel půdu a našel několik krabiček starých skleněných desek z Rakouska-Uherska, které jsem z něj vymámil. Já jsem pak ty fotografie zpracoval, parafrázoval a dovyprávěl a dofotil k nim své vlastní, zachovávající ducha těch původních, protože jsem je upravil v retrostylu tak, aby nebylo poznat, co je původní skleněná deska a co je Malík."

A ke svému podílu na vzniku celého souboru dodává: "Tento soubor nelze nikdy ukončit. Proč? Je o životě, smrti a tím mezi tím. A to jsou atributy věčné. Lékař-patolog a fotograf v jednom zemřel. Já jsem živý. Doposud. Musím tedy fotit. Za nás za oba. Až nebudu ani já a nenajde se žádný jiný pokračovatel s touhou posouvat příběh dál a dál, nechť si s tím osud poradí jak libo. Ať to nacpe zpátky na půdu na dalších 100 let. Já navazuji toliko pokakaným dvorečkem se slepičkami, husičkami, kurníkem i holubníkem, stoličkou a kouřovodem, dědečkem a babičkou s dozrálým ovocem, či romantickými domečky. Našel jsem taky Golema a komára pisklavého a další běžné obrazy našich běžných životů. Zdá se vám to chaotické? Mně vůbec ne."

 

Zde sídlí divadlo Aréna

 

Fotograf Roman Polášek

 

Sylvie Bee ...

 

... s klavírním doprovodem

 

Návštěvníci pozorně naslouchali ...

 

... fotografovali ...

 

... sledovali ...

 

... tančili ...

 

... a popíjeli víno

 

Básník Jaroslav Žila

 

Budoucí fotografka ...

 

... spolu s dalšími návštěvníky

 

A to je on – fotograf Jaroslav Malík

 

Před fotografiemi byla tlačenice

 

Jedno z vystavených děl

 

Kdo to přehnal s vínem, viděl fotky dvakrát

 

Některé z vystavených fotografií

 

Některé z vystavených fotografií