Jak se asi ode mě očekává, letos na začátku školního roku opět vyrážím s partou svěřených chovanců našeho ústavu poznávat krásy hlavního města. I když se za posledních sedm let jedná o mou šestou návštěvu tohoto druhu v Praze, tentokrát jsem navštívil několik nových míst, na kterých jsem doposud nebyl.

V pondělí dopoledne přijíždíme do Prahy, ubytujeme se někde mezi Hradem a Břevnovským klášterem, poobědváme a vydáváme se do Doxu, kde probíhá výstava "Rudolf Steiner a současné umění" a také několik dalších instalací. Poté pokračuji do Mořského světa na Výstavišti. Vstupné je sice poněkud vyšší, ale jestli vás alespoň trochu zajímají ryby či akvária, vřele doporučuji. Večer pak poznáváme pražská kulturní zařízení (ostatně stejně jako kterýkoliv další večer během našeho pobytu).

V úterý nás čeká především areál Pražského hradu, což znamená postupně Černínský palác, Loreta, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Starý královský palác, kostel sv. Jiří, Zlatá ulička, Daliborka, Svatováclavská vinice a Staré zámecké schody. Odpoledne se pak vydávám do Strahovského kláštera a následně k letohrádku Hvězda.

Středeční dopoledne je vyhrazeno návštěvě Veletržního paláce, což je jedno z míst, kde vystavuje Národní galerie. Stálé expozice tentokrát vynechávám, protože jsem je již viděl mnohokrát, a po prohlídce aktuálních výstav stihnu ještě kostel sv. Antonína na Strossmayerově náměstí, Průmyslový palác, Křižíkovu fontánu a Maroldovo panorama bitvy u Lipan. Po obědě postupně procházíme letohrádek královny Anny, Novou oranžérii, Bílkovu vilu a končíme v Rudolfinu na vernisáži výstavy Kontroverze. U vchodu nás čeká nepříjemné překvapení, protože vstup je jen na pozvánky, na což nejsme u nás na venkově zvyklí. Náš zástupce situaci bryskně vyřeší, když dojedná vstup pro asi dvacet žáků umělecké školy, kteří přijeli až z Ostravy. Při průchodu šesté desítky žáků uvaděčky důrazně upozorní zástupce, že by si měl zopakovat matematiku; ten však bez váhání zareaguje "Jsem já nějaký matematik?" a pak už si užíváme umění ... Mimochodem, dvě deci vína zde pořídíte za 60 Kč ... Zlatá Ostrava – tady můžete na jakoukoliv vernisáž bez pozvánky a občerstvení včetně vína dostanete zdarma.

Další den máme naplánováno centrum a jeho okolí. Začínáme kostelem sv. Mikuláše na Malé Straně, pokračujeme přes Valdštejnskou zahradu, Karlův most a Staroměstské náměstí až k Domu U Černé Matky Boží. Společný program zakončíme výstavou "Konec avantgardy?" v Městské knihovně.

Pátek dopoledne je již tradičně vyhrazen umění středověku v Anežském klášteře. Poté nás čeká už jen oběd a návrat domů ...

 

Giuseppe Penone – Alberto Porta (výstava v Doxu)

 

Petr Kvíčala – Zig Zag Corridor (výstava v Doxu)

 

Trnucha skvrnitá (Mořský svět)

 

Perutýn ohnivý (Mořský svět)

 

Mořský svět

 

Arcibiskupský palác

 

Starý královský palác

 

Alchymistická dílna ve Zlaté uličce

 

Daliborka

 

Staré zámecké schody

 

Výhled ze Strahovské zahrady směrem k Pražskému hradu

 

Strahovská knihovna

 

Strahovská knihovna

 

Obora Hvězda

 

Návrh divadelních kulis (Veletržní palác)

 

Veletržní palác

 

Maroldovo panorama bitvy u Lipan

 

Letohrádek královny Anny (Belvedér)

 

Jídelna v Bílkově vile

 

Vernisáž výstavy Kontroverze v Rudolfinu

 

Rudolfinum

 

Kostel sv. Mikuláše

 

Kostel sv. Mikuláše

 

Kostel sv. Mikuláše

 

Malostranské náměstí

 

Flašinetář na Karlově mostě

 

Vzpomínka na Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka a Jana Marka – Staroměstské náměstí

 

Poledník na Staroměstském náměstí

 

Anežský klášter