Poslední den roku 2010 jsme se rozhodli vystoupit na druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd. A proč ne rovnou na ten nejvyšší? Inu, jednak jsem na něm byl letos už dvakrát a jednak mě jeho návštěva čeká opět přibližně za měsíc.

     Naše výprava se oproti včerejšku rozrostla o jednoho člověka, což znamená, že čítala celkem šest lidí. Počasí se ve srovnáním s včerejškem částečně zlepšilo a částečně zhoršilo. Teplota sice byla asi o 10 °C vyšší (tzn. těsně pod nulou), ale zase bylo zataženo, sněžilo a hlavně na vrcholu dost foukalo. Navzdory tomuto nepříliš lákavému počasí jsme během cesty i na samotném Smrku potkali několik desítek turistů. Je potěšující vidět, že ne všichni lidé se na Silvestra opíjejí někde v hospodách či na chatách.

     Vzhůru jsme stoupali po červené turistické značce z Ostravice. Po nezbytném odpočinku a občerstvení na vrcholu jsme rovněž po červené pokračovali přes Polanu do Horní Čeladné ke kapli a po obědě v restauraci Kněhyně nás čekala už jen cesta autobusem a vlakem domů.

 

Bučací potok

 

Bučací potok

 

Vrchol Smrku

 

Smrk na Smrku

 

Smrk

 

Vzpomínka na kamaráda pod Smrkem

 

Mrtvý les pod Smrkem

 

Potok u Tisňav

 

Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Horní Čeladná

 

Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Horní Čeladná