Po zralé úvaze a také dvouleté pauze jsme se letos rozhodli opět pro dovolenou na vodě. A když říkám voda, nemyslím tím nesmyslné válení někde u moře v Chorvatsku, ale sjíždění vybrané řeky. Letos padla volba na slovenský Hron.

     Původně jsme měli naplánované splutí z Brezna do Kozárovců, ale bohužel byl cca o 30 cm nižší stav vody než je zapotřebí. Takže jsme byli nuceni vynechat první úsek a začínali jsme až v Nemecké. Jednotlivé úseky naší plavby pak vedly mezi místy Nemecká – Šalková – Budča – Šášovské Podhradie – Revištské Podzamčie – Brehy.

     První dva dny to bylo i přes nedostatek vody celkem fajn, jenom jsme občas trochu zadrhli o dno. Nicméně řeka byla poměrně čistá, takže se dalo i koupat. Bohužel další dny se pod velkými městy (Banská Bystrica, Zvolen) z Hronu stala spíše odpadní stoka (vzhledem i zápachem), která už moc k vodním hrátkám nelákala. A protože jsme stále postrádali větší než malé množství vody, rozhodli jsme se naši námořní výpravu ukončit o jeden den dříve.

     Pokud tedy někdy pojedete na Hron – dá se splout i při velmi nízkém stavu vody, ale budete dřít lodí o šutry na dně, některé běžně splavné jezy budete muset přenášet, jiné běžně divoké jezy či peřeje ani nepostřehnete a navíc bude Hron strašně špinavý (což ale nevím, jestli náhodou není běžný stav).

P. S. Jako obvykle musím uvést, že fotek mám celou řadu, ale na většině jsou známí lidé, a proto si je můžete jen představovat.

 

První balení, Nemecká

 

Jez před Šalkovou

 

Tábořiště, Šalková

 

Tábořiště, Budča

 

Hrad Šášov

 

Šášovské Podhradie

 

Hrad Šášov

 

Hron z hradu Šášov

 

Hron z hradu Šášov

 

Hrad Šášov

 

Hron za Lovčou

 

Lom u Revištského Podzamčia

 

Hrad Revište

 

Výhled z hradu Revište

 

Hrad Revište

 

Hrad Revište

 

Výhled z hradu Revište

 

Měsíček na nebi hlubokém, Brehy

 

Brehy

 

Definitivní konec akce, Ostrava