V sobotu ráno vyrážíme z Pece pod Sněžkou po modré turistické značce Obřím dolem. Míjíme několik chat a kapličku a přicházíme k bývalému dolu Kovárna, v němž máme zamluvenou prohlídku.
Po chvíli čekání projdeme krátkým školením a obdržíme slušivé kombinézy, helmy a rukavice. Poté štolou Barbora vcházíme do samotného dolu, který je poměrně rozsáhlý. I když se zatím podařilo zpřístupnit pouze jeho část, rozhodně stojí za návštěvu. Už jen ten pocit, že se procházíte nitrem Sněžky, je úžasný. Navíc se dozvíte něco o historii hornictví v Krkonoších, seznámíte se se způsoby těžby rud i s používanými nástroji a na závěr vám slečna průvodkyně z nádrže se zachycenou spodní vodou vyrobí vodopád. (Na webových stránkách dolu se píše, že si s sebou můžete vzít pouze kompakt a zrcadlovky jsou zakázány, ale zřejmě to záleží na průvodci, protože mně po přímém dotazu zrcadlovka prošla bez problémů. Jenom jsem s tím nepočítal, tudíž jsem neměl externí blesk, což je na fotkách bohužel dost poznat, protože ten vestavěný rozhodně nemá šanci velké prostory dolu osvítit.) Po prohlídce a malé svačině pokračujeme Obřím dolem kolem bývalé vodárny pro Sněžku do Obřího sedla. Zde se objevuje spousta turistů především z polské strany, takže během následujícího úseku se prodíráme davem lidí. Navzdory tomu se nám úspěšně podaří dobýt nejvyšší vrchol naší republiky Sněžku (1602 m. n. m.). Po krátké přestávce vyplněné výhledy, občerstvením a fotografováním sestupujeme zpět do Obřího sedla a pokračujeme po modré přes Úpské rašeliniště k Luční boudě. Odtud jdeme po červené kolem Památníku obětem hor a chaty Výrovka až k chalupě Na Rozcestí, od níž se vracíme po zelené zpět do Pece.
V neděli vybíráme okruh poněkud dále od hlavních krkonošských vrcholů, abychom se vyhnuli turistickému ruchu. Nejprve se tedy autem přemístíme na okraj Trutnova (konkrétně do Horního Starého Města). Vycházíme po modré proti proudu Zlatého potoka přes bývalou vesnici Bystřice a pokračujeme kolem středověkého kamenného mostu, Ochranné kaple ve Sklenářovicích a lovecké chaty Pašovka až na rozcestí Kutná. Po krátké odbočce k Rýchorskému kříži jdeme po červené nádhernou hřebenovou trasou Dvorským lesem a následně sestupujeme až k obci Babí. Zde nás mezi mnoha různě velkými a vybavenými bunkry zajímá především dělostřelecká tvrz Stachelberg, která kromě vojensko-historické exposice nabízí prohlídku unikátního podzemí. Po malém občerstvení se kolem místního lomu po červené a následně žluté vracíme zpět do Trutnova.
Pokud se chystáte do našeho nejvyššího pohoří, na stránkách portálu region-krkonose.cz naleznete mnoho tipů na výlety, nabídku ubytování a spoustu dalších užitečných informací.
Sv. Panna Marie v Obřím dole
Obří důl
Vstup do štoly Barbora – bývalý důl Kovárna
Nástroje používané k přípravě náloží – bývalý důl Kovárna
Postup při ražení chodeb – bývalý důl Kovárna
Dřevěný vozík na vytěžený materiál – bývalý důl Kovárna
Místnost s modelem dolu – bývalý důl Kovárna
Pumpa na odčerpávání vody – bývalý důl Kovárna
Od svíčky ke karbidové lampě (aneb vývoj používaných světelných zdrojů) – bývalý důl Kovárna
Nádrž na zachycení spodní vody – bývalý důl Kovárna
Svatá Barbora u vchodu do stejnojmenné štoly – bývalý důl Kovárna
Bývalá vodárna pro Sněžku – Obří důl
Bývalá vodárna pro Sněžku – Obří důl
Kříž zahynuvším členům Horské služby
Polská chata – Sněžka (1602 m. n. m.)
Kaple Sv. Vavřince – Sněžka
Dom Śląski a Sněžka z Úpské hrany
Úpské rašeliniště
Kříž – Bystřice
Středověký kamenný most – Bystřice
Ochranná kaple – Sklenářovice
Výhled nad Rýchorským křížem na hlavní krkonošský hřeben
Slatina u Dvorského lesa
Řopík pod Dvorským vrchem
Vybavení jednoho z řopíků u tvrze Stachelberg
Dělostřelecká tvrz Stachelberg
Exposice v tvrzi Stachelberg
Exposice v tvrzi Stachelberg
Podzemí tvrze Stachelberg
Podzemí tvrze Stachelberg
Podzemí tvrze Stachelberg
Podzemí tvrze Stachelberg
Lom nad obcí Babí
Výškový profil trasy – sobota
Výškový profil trasy – neděle