Hlavně z časových důvodů se dnes rozhodujeme pro velmi krátký a nenáročný výlet. Za svůj cíl si vybíráme Arboretum Nový Dvůr, kde polovina z nás ještě nikdy nebyla. V arboretu se nachází především kolem 7000 dřevin a bylin z celého světa, a to nejen ve venkovní, ale i ve skleníkové expozici. Naleznete zde i malý zookoutek. V areálu jsou momentálně rovněž k vidění dvě výstavy – "Národní parky Chile" a "Nevítaní hosté".

Arboretum se proslavilo hlavně velkou sbírkou rododendronů. Další vzácností je nejstarší rostlina světa wollemie vznešená, která je ovšem z neznámých důvodů schovaná za mříží.

Doba prohlídky je velmi závislá na volbě trasy, množství pořizovaných fotografií a délce návštěvy zookoutku. My si všeho užíváme v maximální možné míře a v arboretu tak trávíme něco přes dvě hodiny. Na zpáteční cestě nás ještě čeká výborný oběd v restauraci bývalého pivovaru ve Stěbořicích.

P. S. S popisem fotografií to dnes nebylo úplně jednoduché, protože ne všechny exponáty mají jmenovku a mé znalosti stačí jen na jednodušší názvy.

 

Borovice

 

Vlčí bob mnoholistý

 

Trnovník akát

 

Sekvojovec obrovský

 

Jedle

 

Růže šípková

 

Flóra

 

Flóra

 

Dřezovec trojtrnný

 

Rododendron (pěnišník)

 

Koza

 

Koza

 

Prase

 

Liliovník tulipánokvětý

 

Tamaryšek čtyřmužný

 

Jakobínie

 

Anturie (toulitka)

 

Eriocactus magnificus

 

Kaktusy a sukulenty

 

Kala (kornoutice)

 

Ondatra pižmová